Zatočte se zahradním odpadem, kompostujte!

Antranias / Pixabay

Podzimní úklid zahrady s sebou každoročně přináší velké množství zahradního odpadu. Pryč jsou doby, kdy se na podzim skoro každá zahrádka rozhořela ohněm a na hranici se spálilo naposledy shrabané listí, ořezané větve stromů i keřů nebo uschnuté květiny. Nejen, že je pálení neekologické, ale mnohdy i zakázané. Většina obcí omezuje či zakazuje podzimní pálení místní vyhláškou a nedodržování je trestáno vysokými pokutami.  

 

Ideálním řešením této situace je využití drtičů nebo štěpkovačů. Výhody jsou nesporné, ekologicky zpracujete zahradní odpad a navíc si tak vytvoříte základ pro kvalitní ekologický kompost, který bude v jarních měsících připravený pro další použití na zahradě. Zároveň vaši sousedi určitě uvítají, že jim pro tentokrát nevyudíte čerstvě pověšené prádlo.

Rozdrcený organický materiál použijete úspěšně pro další ekologické zahrádkaření, protože směs, která projde správným procesem kompostování je ideálním přirozeným hnojivem. Mulčovací materiál a kompost se skládá z velkého množství cenných složek, které dodají půdě v zahradě přirozené a důležité živiny. Kompost (na rozdíl od často používané rašeliny) do půdy vrací všechny odebrané stopové prvky. Prospějete jím trávníku, květinám, keřům, ovoci i zelenině. Příjemným bonusem je i to, že zahradník takovou recyklací materiálu ušetří – nezaplní popelnice a na jaře nemusí nakupovat hnojivo.

Štěpkovače mohou být řešením i pro vaši zahradu

Při samotném drcení či štěpkování veškerý objemný měkký zahradní odpad vkládáte do přímé trychtýřovité (a zvukově izolované) násypky. Díky velkému otvoru a integrované bezpečnostní klapce mohou být snadno zpracovány i větší kusy. Zahradní odpad se zpracovává v horní ze dvou komor, zhotovených z kovových slitin a situovaných ve spodní části stroje. Ostré a robustní křídlové, trhací a kombinované čepele na multifunkčním noži zaručují dostatečné výsledky drcení.

Tip na článek:  Sušička do každé koupelny – která bude ta vaše?

Veškerý rozdrcený materiál je pak vyhozen středním odpadním žlabem, který musí být dostatečně prostorný, aby se předešlo ucpávání. Většina drtičů zpracovává větve o průměru až 4,5 cm, plnou nádobu pak lze snadno vyjmout a drť vysypat tam, kam potřebujte. U drtičů a štěpkovačů určitě oceníte kolečka pro jejich snadné přemisťování.

Navíc štěpkovač můžete využít i jinak než pro mulčovací nebo kompostovací materiál, s jejich pomocí totiž lze zpracovávat i topný materiál. Štěpkovače totiž mají uvnitř stroje malou frézu, která vkládané dřevo „strouhá“ na několik centimetrů velké kousky – tzv. štěpky, které po usušení lze využít jako palivo do kamen.

Jak jsme zvyklí tradičně připomínat, i při štěpkování či drcení zahradního materiálu nezapomínejte na použití ochranných pomůcek, jako jsou brýle, rukavice a vhodná obuv. S těmito stroji si můžete v případě nedbalosti způsobit vážná zranění a opatrnosti není nikdy dost.

Jeden myslel na “Zatočte se zahradním odpadem, kompostujte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *