Víte, jaké je životní minimum?
Obsah článku
Životní minimum je výše nezbytných finančních prostředků určených k zajištění životních potřeb jednotlivce. Jeho výše se odvíjí od věku osoby a rovněž se zde kalkuluje s počtem dospělých osob v jedné domácnosti. Bývá víceméně pravidelně valorizováno.
Současná výše životního minima
K poslednímu zvýšení životního minima došlo k 1. 1. 2012, kdy bylo pro samostatně žijícího jednotlivce určeno na částku 3 410 Kč, pro každou další dospělou osobu v domácnosti činí pak 2 830 Kč. Životní minimum pro nezaopatřené dítě do šesti let věku je 1 740 Kč, pro nezaopatřené dítě ve věku 6 – 15 let 2 140 Kč a pro nezaopatřené dítě ve věku 15 – 26 let 2 450 Kč. Životní minimum domácnosti je pak prostým součtem životních minim všech společně posuzovaných osob.
Společně posuzované osoby
Společně posuzovanými osobami jsou pro výpočet životního minima v podstatě lidé sdílející společnou domácnost – tzn. např. manželé nebo partneři, rodiče a děti, a to i děti zletilé a zaopatřené, pokud sdílejí s rodiči společný byt a nejsou společně posuzovanými osobami jinde. Pokud užívají byt společně i jiné osoby, započítávají se také, pokud písemně neprohlásí, že se nepodílí na úhradě společných nákladů. Jako společně posuzované osoby se započítávají i ty osoby, které se např. ze zdravotních či jiných důvodů, jako je třeba soustavná příprava na budoucí povolání, přechodně zdržují mimo byt.
Započitatelné příjmy
Pro potřeby výpočtu, zda dosahujete životního minima, se započítávají všechny čisté peněžní příjmy všech společně posuzovaných osob, ať již se jedná o příjmy z pracovní činnosti, z podnikání, z pronájmu, důchody, výživné, podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, atd.
Proč je to důležité?
Výši životního minima své domácnosti by měl každý ve svém vlastním zájmu znát, protože nastane-li situace, kdy se vaše příjmy dostanou pod státem určenou hranici násobku životního minima, máte právo požádat o výplatu sociálních dávek, které vám mohou v tíživé finanční situaci velice usnadnit život.