Velikonoční výzdoba – součást svátků jara
Velikonoce jsou nejvýznačnějším křesťanským svátkem, ale mezi lidmi nevěřícími jsou vnímány především jako svátky jara. Souvisí s nimi nejen řada obyčejů a zvyků, ale také nápaditá výzdoba našich domovů. Stačí si jen vybrat…
Velikonoční výzdoba je pestrá a plná zářivých barev. Když přichází v čase Velikonoc k vašim dveřím návštěva, už z dálky ji může přivítat velikonoční věnec. Ano, čtete správně, nejsou jen vánoční, adventní, věnce, ale také velikonoční. Fantazii se meze nekladou. Kromě věnců z tradičních barevných vajíček vypadají pěkně a nápaditě také třeba věnce laděné do jednotné barvy a dokonce i zajímavé věnce z maličkých vajíček křepelek. Obáváte se, že jsou skořápky vajíček příliš křehká? Co vyzkoušet věnec se zdobením z dýhových květů? Pokud jste kreativní a šikovní, můžete si věnec podle svých představ vyrobit sami. Vše potřebné je běžně k dostání. Nemusíte kvůli tomu mířit do speciální prodejny, protože většinu věcí dostanete v odděleních zahrady v marketech jako je OBI či Bauhaus a podobných, ledacos můžete zakoupit také v papírnictví. Základem je kostru věnce z polystyrenu nebo slámy, potřebovat budete vázací drátky, barevné lýko, maličká barevná vajíčka, krepový papír. Na uchycení všeho, co zatoužíte na svém věnci mít vám postačí úplně obyčejná pájka na silikonové náplně. Pokud máte malé děti, výroba takového velikonočního věnce se může stát navíc prima zábavou pro celou rodinu.
Do oken můžete pověsit třeba dřevěná vyřezávaná vajíčka. Uvnitř bývá motiv zajíčků, beránků či třeba kuřátek. Můžete zakoupit vajíčka přírodní dřevěná, nebo barevná, záleží jen na vašem vkusu. Vyrobit je není snadné, takže tady padá jednoznačně volba na nákup od odborníků. Je to však dekorace, která při vhodné péči přežije roky a každé jaro vás její něžný motiv může znovu a znovu těšit.
Uprostřed stolu se krásně vyjímá keramická mísa s nasetým obilím. To si můžete sami vypěstovat. V takovém případě je třeba s přípravou začít zhruba dva týdny před velikonocemi. Obilí namočte na den do vody. Tu potom slijte a zrna rozprostřete na misku naplněnou kyprou a výživnou půdou. Lehce je to půdy zatlačte a jemně zasypte trochou zeminy. Obilíčko nechejte růst při pokojové teplotě a dbejte na to, aby půda byla stále vlhká. Pozor však na to, abyste ji nepřemáčeli. Až obilí bude dorůstat, lze je dle potřeby krátit. Pokud se na vypěstování necítíte, můžete obilíčko zakoupit již vzrostlé. V čase před velikonočními svátky je běžně k dostání. Tento zelený pažit vypadá moc pěkně dozdobený malými papírovými vajíčky a drobnými žlutými kuřátky. Aby vaše velikonoční stolování bylo opravdu stylové, neměly by chybět ubrousky s odpovídajícím motivem. Můžete sáhnout po motivech jak z dob prababiček, nebo po moderním designu.
Nic nevypadá tak pěkně, jako živá květina. Ke svátkům jara neodmyslitelně patří barevné petrklíče a žluťoučké narcisky. Hezky vypadají také různobarevné hyacinty. Až uvadnou a začnou žloutnout, rozhodně to není důvod k tomu, abyste je vyhodili. Přestaňte s jejich zálivkou – rostlinky zaschnou a zatáhnou se. Vyvarujte se střihání listů, nechejte je zcela uschnout a odpadnou samy. Potom cibulku zbavte zeminy a uložte ji na suché a tmavé místo. Na začátku podzimu ji vysaďte ven. Při sadbě se řiďte tím, že cibulka by měla být tak hluboko v půdě, aby nad jejím vrškem bylo jen tolik zeminy, jak je cibulka vysoká. Na záhoně v zahradě vám tak hyacint v dalších letech udělá opakovaně ještě hodně radosti.
Takže – hody hody doprovody….ať jsou vaše Velikonoce nejen barevné a stylové, ale hlavně veselé a radostné!