Uvažujete o vybudování podkrovního bytu?

Unsplash / Pixabay

Vlastnit půdní vestavbu, která vypadá originálně a krásně, je sen mnoha lidí. Ovšem rozhodnutí, jestli je podkroví vhodným prostorem pro adaptaci na samostatný byt, je závislé na několika faktorech. 

Důležitá je velikost využitelné plochy s ohledem na uvažované obvyklé součásti bytu, od kuchyně, koupelny a toalety, přes obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj, po pracovnu a případně i welness část. Pakliže to rozloha neumožňuje, je předem třeba zvážit, zda pro vás bude přijatelný kompromis týkající se velikosti jednotlivých místností, nebo varianta některé z nich se vzdát a celkově s výhledem do budoucna si adaptaci raději důkladně rozmyslet. Dále existuje celá řada dalších otázek, které byste si měli před uvažovanou adaptací položit a které vás v počátečním nadšení nemusí ani napadnout. Například je-li pro půdní vestavbu sklon střechy vůbec vhodný (měl by být 35 – 55 stupňů), lze-li vodu, odpad a topení zavést bez zvlášť velkých nákladů, ale také zda se nevyskytuje v půdním prostoru dřevokazný hmyz a celá řada dalších.

Pokud se k variantě adaptace rozhodnete, lze zvolit klasické rozdělení místností, ale také můžete nechat prakticky celý prostor s výjimkou ložnic, koupelny a toalety otevřený, pouze s koutky či zákoutími pro jednotlivé členy rodiny, které jim poskytnou dostatek soukromí. Takovéto byty vypadají obzvlášť atraktivně a navíc otevřená plocha podporuje pocit blízkosti všech členů rodiny a jejich vzájemnou komunikaci.

Tip na článek:  Rekonstrukce bytového jádra

Mnohdy bývá součástí půdních bytů původní trámoví, které po ošetření a nejnutnější renovaci dává bytu punc originality. Tam, kde je třeba staré trámy doplnit či nahradit novými, je možné využít některou z metod, připomínající tak trochu alchymii a které tesaři a truhláři dobře znají. Starý trám nikdy není rovný, ale je na něm navíc patrné i zahlodání zubu času a tak upravení a sesekání hran i zcela novým trámům dokáže vdechnout starobylý vzhled. Celý takový byt vypadá velice hezky, je-li zařízen stylovým dobovým nábytkem či jeho replikami, avšak není třeba se obávat ani kombinace starého trámoví a moderně zařízeného interiéru. Půvab nevšedního prostoru je nadstavbou, která dokáže zázraky.

Před adaptací půdních prostor je vždy zapotřebí přesného vyprojektování a již při samotném záměru ještě před zpracováním projektové dokumentace byste měli mít jasno, co od takového bytu očekáváte, jaké bude jeho využití a rovněž které materiály hodláte upřednostnit. Péče věnovaná přípravám se vám mnohonásobně vrátí v podobě domova, ve kterém vám bude dobře a v němž budete rádi žít.

Jeden myslel na “Uvažujete o vybudování podkrovního bytu?

  • 29.1.2017 (20.03)
    Trvalý odkaz

    Jen je potřeba si dát pozor na možné vyšší teploty v letních měsících a případně se připravit na možnost montáže klimatizace.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *