Tradiční a oblíbené palubky

bluebudgie / Pixabay

Palubky patří k již tradičně oblíbenému materiálu  interiérů našich domácností. Nejběžnější jsou oblíbené palubkové obklady a stropy. Za oblibou palubek je nejen příjemná atmosféra bytu, kterou dokáží vytvořit, ale také možnost zhotovit palubkový obklad bez toho, aby člověk musel být vyloženým odborníkem na práci s dřevem.

Ačkoliv je práce s palubkami příjemná a dá se říci, že nepříliš náročná, je přesto nutné dodržovat určité zásady, aby vaše práce nevyšla nazmar. V prvé řadě je třeba zmínit důležitou zásadu – palubky i krycí lišty se natírají vždy před samotnou montáží. Při aplikaci vodorovného obkladu musí být směrem vzhůru, aby při dalším nátěru nezatékala lazura či barva do drážky a nezpůsobila slepení jednotlivých palubek. Ty totiž vlivem změny teploty a vlhkosti vzduchu stále pracují a pokud by došlo k slepení, mohlo by následovat jejich vyboulení nebo i markantní poškození celého obkladu. A to by rozhodně byla škoda.

Jak správně ukotvit palubky?

1. ukotvení hřebíky – používá se především u klasických palubek, šikmo přes pero. Přibíjení za spodní část u drážky rozhodně není vhodné, neboť palubka je v tomto místě slabá  dochází k praskání materiálu.

Tip na článek:  Jak si poradit s výběrem botníku

2. příchytkami za spodní část drážky – tato varianta přináší velkou výhodu v tom, že obložení lze následně bez problémů a poškození palubek rozebrat. Je ale nutné zvolit skutečně odpovídající velikost příchytek. Pokud si nebudete vědět rady, určitě vám rád poradí kvalifikovaný personál tam, kde budeme materiál nakupovat. Příchytky se kotví k latím za pomoci hřebíků, vrutů či sponek.

3.vruty – tento způsob je v interiéru málo používaný, protože vruty jsou vidět a mohou kazit celkový dojem. Pakliže už zvolíte tuto možnost, je vhodné umisťovat vruty rovně do řady a pokud možno použít vruty okrasné.

Abyste dřevu zajistili prostor pro jeho přirozené rozpínání, mezi palubkami a stěnou nebo stropem ponechejte dilatační mezeru o šíři cca. 8 mm. Z estetického hlediska ji zakryjte okrajovou lištou. Ta by měla zařezávat pod úhlem, jenž tvoří jednu polovinu celkového úhlu.

A jedna rada na závěr: Pracujte vždy pouze s kvalitním materiálem, neboť jen ten vám zajistí odpovídající výsledek vaší práce.

2 komentáře: „Tradiční a oblíbené palubky

  • 28.11.2012 (8.13)
    Trvalý odkaz

    Přeji pěkný den, děkuji za článek. Mám celý interiér řešení obitím palubkami a nemohu si to vynachválit. Hřejivé teplo dřeva je prostě něco, co ani sebelépe namalovaná zeď nemůže nabídnout.

    Reagovat
    • 22.4.2013 (11.22)
      Trvalý odkaz

      Když jsou ty palubky nalakované pěkně a dobře položené, tak je radost se octnout v takové místnosti. my jsme si teď kupovali taky armádu smrkových palubek, budem dělat pergolu. Už se nemůžu dočkat až to bude hotové.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *