Skliďte vavříny
Kolik jen znáte symbolů vítězství a slávy? Medaile, pohár pro vítěze, diplom, finanční ocenění, drobný dárek… Ale je tu jeden daleko přednější bod, po kterém touží nejeden závodník. Který? No přeci starý dobrý vavřín, kdo by jej jen nechtěl získat. Pojďme se mu společně podívat na zoubek.
O původech nejedné květiny se píší básně, romány, pověsti, což vypovídá hodně o jejich minulosti, o tom, jak je lidé odpradávna pozorovali. Už staří Řekové a Římané si začali vážit květin, proto se také nejedna rostlinka stala symbolem jakési záležitosti. S vavřínem tomu nebylo jinak. Vavřín ušlechtilý, latinsky Laurus nobilis, se stal znakem úspěchu a nezabrání mu v tom ani české, potupné, označení bobkový list, jelikož matně připomíná svým vzezřením bobek. Kdo ví, kdo jen vavřín takto překřtil. Vždyť původ vavřínu je naprosto noblesní související s nymfou Dafne, která pobrala krásy za ostatní nymfy. Zamiloval se do ní Apollon, avšak Dafne jeho lásku neopětovala, a proto poprosila Dia, aby jí změnil podobu. Udělal to, z Dafne se stal vavřínový strom, s jehož listy si Apollon začal zdobit hlavu.
Zdobení vítězů vavřínem ušlechtilým přestálo i temný středověk, kdy se jím označovali nejlepší básníci. Takovýchto polopravd, legend a pověr bychom našli více, ale hezky zpátky do jednadvacátého století a využití bobkového listu, vavřínu. Koření, léčivka i okrasný stromeček, využití se najde hned několik. Pěstovat můžeme vavřín od jara do podzimu na zahradě, přes zimu, stejně jako interiérové kapradiny, uvítá teplo zimní zahrady. Vyžaduje sluneční paprsky, dostatek světla i vody ve vegetačním období. Jakmile doroste vavřín dvou metrů, můžeme jej pravidelným stříháním začít tvarovat, jak se nám zlíbí. A nezapomeňte ani na sklizeň listů, bobkových, vždyť obsahují éterický olej s aromatickou vůní. Stačí jej čerstvý uříznout a použít v kuchyni, holá škoda jej sušit.