Rekonstrukce bytového jádra
Obsah článku
Masová panelová zástavba v 70. a 80. letech minulého století přinesla do našich životů mimo jiné i důvěrně známá umakartová bytová jádra. Mnozí se jich již postupem let zbavily, v dalších bytech však stále dosluhují. A melou již skutečně z posledního – doba jejich životnosti už dávno vypršela a jsou plošně ve stavu, který nelze nazvat jinak než katastrofální.
Co obnáší rekonstrukce
Rozhodnout se pro rekonstrukci znamená smířit se jednak s nemalým finančním vydáním, jednak se skutečností, že se z vašeho útulného bytu stane na určitý čas staveniště. Mnoho lidí, kteří si to mohou dovolit, raději zároveň provede rovnou i rekonstrukci kuchyně, aby si tímto martyriem nemuseli procházet opakovaně.
Důležité rozhodnutí
Kromě zvážení, kde na to vzít, čeká zákazníka ještě nelehké rozhodování o tom, jak si vlastně své nové budoucí bydlení představuje. V současné době je na českém trhu nespočetné množství firem, které realizaci rekonstrukce provádějí a naprostá většina z nich vytváří pro své zákazníky i na míru šité návrhy interiérů, ale rozhodnutí, zda si přejete vanu nebo sprchový kout, za vás nikdo neudělá. Musíte vědět, zda si přejete toaletu spojenou s koupelnou nebo samostatnou, mít alespoň rámcovou představu o požadované barvě a vzoru na obkládačkách, atp.
Průběh prací
Prvním krokem rekonstrukce je vybourání původního jádra a jeho likvidace. Poté následuje vyzdění jádra nového spojené s realizací nových rozvodů – vodoinstalace i elektroinstalace. Nakonec přijde štukování, osazení sanitární keramiky a nábytku, obložení, vymalování a asi milion dalších drobnějších prací. Aby nedocházelo k časovým průtahům a navyšování ceny v průběhu práce, je nutné mít již od samého započetí prací jasnou představu, jak má konečný výsledek vypadat a neměnit ji. Základem úspěchu je tedy kvalitní návrh, který stavební firma zpracuje podle vašich představ.