Proč byste měli čistit fasádu svého domu?

Fasádu domu byste měli pravidelně čistit hned ze dvou důvodů. Tím prvním je estetické hledisko a tím druhým zdraví domu. Jak udržet fasádu čistou a ve formě? V ideálním případě vám s tím pomůže specializovaná firma.

Fasády nejčastěji napadají mikroorganismy – řasy a plísně. Kromě toho je poškozuje i smog či kouř. Spoustu takto poničených domů můžete vidět po celé České republice. Především ve velkých městech, kde je velká prašnost a smog, trpí fasády domů velkými problémy. V chladnějších oblastech, kde je blízko les, je zase typický vznik řas.

Zelené řasy a černé plísně je potřeba z fasád odstraňovat hned z několika důvodů. Tím hlavním je vlastní zdraví – dýchat spory plísní a řas je jeden ze spouštěčů astmatu a způsobuje i bolesti hlavy. Fasáda poškozená plísní a řasou může praskat a degradovat, kvůli tomu je pak fasáda nefunkční a ohrožuje i zateplení. V neposlední řadě jsou tu i estetické důvody, vizuální černozelené porostlé fasády na svém domě asi nechcete.

Co jsou plísně a řasy?

Pojďme se podívat na to, jaký je rozdíl mezi jednotlivými mikroorganismy. I na to, co způsobují. Plísně jsou mikroskopické houby, které odolávají teplotám až od -15 °C až po +45 °C. Plísně na fasádách domů škodí lidskému zdraví a tvoří tzv. mykotoxiny.

Zelené řasy, které nejčastěji napadají fasády patří do rodu chlorophyta a je jich více, než 8000 druhů. Řasy potřebují k růstu světlo a teplo, vlhkost a minerální látky. Na rozdíl od plísní vážou na sebe z ovzduší oxid uhličitý a ve spojení se slunečním zářením tvoří syntézou živiny, jsou tedy mnohem odolnější.

Tip na článek:  Porovnání střešních tašek Bramac a Tondach: Jaký je mezi nimi rozdíl a které jsou kvalitnější?

Proč se řasy a plísně objevují na fasádách?

Základem vzniku a šíření plísní, mechů a řas je vlhkost, a to jak vzlínající vlhkost, tak i vysrážená vlhkost na povrchu fasády. Děje se to především na severních stěnách, kam nesvítí slunce, povrch fasády nevysychá a zvýšená vlhkost je pro plíseň dostačující. V noci se ochladí vnější vrstva zateplovacího systému až o několik stupňů (2–7 °C). Následkem ochlazení se vytvoří rosa, která na severní straně pomalu schne, někdy ani během dne nestihne vyschnout a proces se opakuje. Severní strana tak zůstává během roku vlhká a vzniká tak ideální mikroklima pro plísně a řasy.

Dalšími faktory, které přispívají k tvorbě plísní a mechů jsou vzrostlé stromy v blízkosti fasády, špatné klimatické podmínky, velké množství smogu v ovzduší a časté mlhy. Svůj díl na poškození fasády může mít i špatně navržený zateplovací systém (nevhodně navržený rosný bod, špatná tloušťka izolantu, neprodyšný izolant). Problémy mohou způsobovat i špatně provedené detaily na fasádě, malé přesahy u oplechování, malý přesah střechy či nedostatečné krytí fasády. V neposlední řadě tu je i nedostatečná péče o fasádu, tedy to, že fasáda nebyla nikdy umyta.

Čím se čištění a mytí fasád provádí?

Fasády se čistí pomocí chemických látek, které obsahují algizidy, biocidy, fungicidy a také pomocí horké vody a páry. Mezi největší odborníky na mytí, čištění a nátěry fasád patří v České republice firma ARS. Během své více než 20leté praxe pomáhají řešit problémy s plísněmi a řasami pro mnoho SVJ, bytových družstev a majitelů rodinných domů.

Během praxe se potkali i se zadáními od majitelů památkově chráněných objektů. K těm přistupují s maximální péčí a vždy hledají ideální řešení, které pomůže ochránit fasádu před nečistotami i poškozením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *