Poklad našich zahrady – chutný a zdravý rybíz

RybizRybíz  je u nás nejčastěji pěstovaným ovocem. Nevyžaduje náročnou péči a přesto je výnos jeho plodů vysoký. Nezáleží na tom, jestli na vašich keřících dozrává nejoblíbenější rybíz červený, bílý, nebo černý. Bez ohledu na jeho formu se jedná o ovoce, které je našemu zdraví nadmíru prospěšné.

Co rybíz ukrývá?
Rybíz je proslulý bohatstvím vitamínu C, jehož největší množství se nachází v černém rybízu, ale zanedbatelné není ani v bílém a červeném. Jedna bobulka rybízu obsahuje až 2 mg vitaminu C a množství cca 40 bobulí dokáže pokrýt denní doporučenou dávku „céčka“. Vedle něj obsahuje také rutin (vitamin P), který má velký pozitivní vliv na zdraví cévního systému. Ze skupiny vitaminů skupiny B v rybízu najdeme nejvíce niacinu (B3) a kyseliny pantothenové (B5), což jsou vitamíny prospěšné nervům, vlasům a kůži. Malé kuličky rybízu jsou také bohaté na karoteny. Tyto významné antioxidanty, které se v těle přetvářejí na vitamin A, chrání zrak, sliznice a jsou důležitými stimulátoru imunity. Dále rybíz obsahuje množství stopových prvků, vápník, železo, hořčík, draslík i mangan a také nenasycené mastné kyseliny, které se ukrývají v „těch protivných zrníčkách“, čili semenech. Najdete v něm i třísloviny a vysoký podíl pektinu. Vzájemná kombinace těchto látek stojí za blahodárnými účinky rybízu na naše zdraví a celkovou kondici.

Cesta k dobré imunitě
Právě kombinace vysokého obsahu „céčka“, karotenů, retinolu, vápníku a dalších živin vytváří z rybízu ovoce, které je maximálně vhodné pro posílení naší imunity. Není to žádná novinka, protože toto věděly už naše prababičky a tak byste bývali našli jen málokterou zahrádku, kde by keřík rybízu chyběl. Již po celé generace je nesmírně cenným a také levným přírodním zdrojem důležitých látek.Toto ovoce je velmi vhodné pro přípravu džemů, želé a sirupů, neboť z důvodu vysokého obsahu pektinů je příprava velice jednoduchá. S trochou nadsázky lze říci, že s trochou práce jsou obří koláče, což oceníte v zimním období, kdy takovýmito produkty nahradíte čerstvé ovoce a zeleninu.

Rybíz jako lék
Rybíz v roli stimulantu naší imunity výrazně napomáhá také při léčbě již vzniklých onemocnění, například chorob z nachlazení, chřipky, angíny, zánětů dutin, infekce sliznic a mnohých dalších.

Tip na článek:  Nářadí na okrasné keře

Malý přehled účinných látek
Karoteny a z nich následně vzniklý vitamin A mají na náš organismus příznivý vliv. Antioxidanty totiž zbavují organismus volných radikálů a dokážou chránit buňky před patologickými změnami. Také chrání sliznice, obnovují je a jsou vydatným pomocníkem při rekonvalescenci po nemoci. Vitamin A je navíc ochráncem našeho zraku a napomáhá při tzv. šerosleposti.
Další látka, rutin, ochraňuje naše cévy a je zdatným pomocníkem pro udržování pružnosti jejich stěn a pro průchodnost krve. Z toho jasně vyplývá, že rybíz je výtečnou volbou pro všechny, kteří trpí křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, ale také hemoroidy, či pro ty, kdož mají slabé cévní stěny s tendencí k praskání a následnému vzniku modřin.

Pochutnejte si na rybízu
Tak jako u každého ovoce i u rybízu samozřejmě platí, že optimální je jeho konzumace v syrovém stavu. Někdo může vnímat jeho nakyslost až jako trpkost, ale pomoc je snadná. Stačí jej trochu přisladit, ať cukrem či medem. Rybíz si však zachovává prospěšné látky i po tepelné úpravě. Vysoký obsah pektinů zajišťuje lepší želírování ovocné hmoty, takže je přímo ideální pro přípravu džemů. Jelikož pro výrobu není třeba přidat nic jiného než cukr, získáte skutečně zdravý produkt bez konzervantů a dalších přídavných látek. Rybíz lze bez obav také zamrazit a později jej použít například pro přípravu chutného koláče. Na závěr je tu pro vás výborný a naprosto jednoduchý recept:
Osminku másla, 2 hrnečky (250 ml) polohrubé mouky, 1 hrneček cukru a 1 prášek do pečiva rozmícháte a rozetřete do tzv. „žmolenky“. Odeberete jí necelý hrneček, do zbytku přidáte 2 celá vejce, hrneček mléka a důkladně vymícháte. Na vymazaný a pomoučený plech rozprostřete vzniklou hmotu, dle chuti ji pokladete rybízem a navrch nasypete odebranou žmolenku. Pečete v předehřáté troubě do doby, kdy je koláč zlatavý.

Pokud byste si rádi vypěstovali keřík, který vás potěší červenými, bílými či černými chutnými kuličkami, je třeba jej zasadit do vlhčí, nejlépe hlínitopísčité půdy. Daří se mu dobře na slunci, kde získá tu správnou nasládlou chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *