Neopouštěj staré věci pro nové…

Truhla patinaV jedné z oblíbených písniček se zpívá: …neopouštěj staré věci pro nové, i když barva šediví a prýská, byly kdysi lesklé, byly chromové, a teď se jim na smetišti stýská… Přesvědčte se, že není nutné se starých a zašlých věcí opravdu zbavovat. Že vám mohou nejen sloužit, ale navíc i váš byt či zahradu zútulnit.

Moderní doba si žádá moderní věci a tak současné byty tvoří mnohdy z velké části chrom a sklo. Pro někoho praktický a moderní interiér, pro druhého synonymum strohosti a chladu. A tak ač si přeje držet se moderních trendů, hledá možnost jak takovému bytu dodat to cosi navíc, co dělám z domu domov a z bytu příjemné místo, kam se všichni rádi vracejí.

Prastarý solitér v interiéru připomínajícím vesmírnou loď?
Ano, i to je možné. Leckomu se to může zdát nemyslitelné, ale i do ultra moderního zařízení lze umístit starý kousek tak, aby dokonale do prostředí zapadl. Solitér dodá interiéru jedinečnosti a překvapivě se může stát i dominantou bytu. Například velmi impozantní dojem dokáže vzbudit starý velký ušák v novém potahu, umístěný uprostřed vysoce moderního bytového zařízení.  Stejně pěkně působí i komoda s patřičnou patinou.

Na smetiště? Rozhodně ne!
Tak, jako se může starý kus nábytku stát vítaným doplňkem interiéru, dokáže tuto roli sehrát i na terase, balkóně či zahradě. Staré proutěné zašedlé košíky, ošetřené lodním lakem, se pěkně vyjímají vedle moderních kovaných židlí a stolku s kameninovou deskou. Dřevěná truhla, která byla chloubou vybavení našich prababiček, se po povrchové úpravě a vnitřním vyložení nepropustným materiálem dokáže proměnit na velkokapacitní truhlík, jenž se stane vyloženě ozdobou uprostřed zeleně. Věci, které již téměř byly odsouzeny k odsunu na smetiště, mohou udělat opravdu ještě pěkný kus radosti.

Tip na článek:  Byt, nebo dům? Obojí má svá pro i proti

Patina je nutnost
Společným jmenovatelem všech starých věcí, které dokážou zdobit naše příbytky, je patina. Co to je? Důkaz o tom, že po dlouhý čas sloužily svému účelu a jejich povrch se změnil v důsledku dlouhodobého vystavení vlivu ovzduší, vody atd. Pokud ji nemají, je třeba jim trochu pomoci. Barvu lze středně jemným smirkem obrousit do podoby připomínající opotřebování časem. Kamenina patinu získá za pomoci speciálního nátěru, který se dá koupit v každém hobby marketu. Nemusíte být přímo mistry oboru, stačí trocha zručnosti, aby ošetřené plochy získaly starý a „ošuntělý“ vzhled, který je žádoucí.

Paradoxně to, co nové vybavení hyzdí a co se snažíme mnohdy pracně i draze retušovat, je u starých kousků předností. Možná si vybavíte obrazové rámy, které jsou „prolezlé červotočem“. Ten si samozřejmě do bytu nepustíme, ale lze koupit rámy, které jsou uměle upraveny do podoby po napadení červotočem. Překvapení pro vás – jsou velmi žádané! Takže pokud budete likvidovat například pozůstalost po příbuzných a pod trámovím chalupy zapředené do pavučin najdete nějaký takovýto kousek, než rozhodnete o jeho osudu, zkuste se zamyslet. Zapojte svou fantazii a představte si jej na některém místě ve vašem bytě, které se vám možná zdá prázdné. Originalitě se přitom meze nekladou.

 

Jeden myslel na “Neopouštěj staré věci pro nové…

  • 7.2.2014 (12.58)
    Trvalý odkaz

    Přesně tak, v tom duchu jsme využili zbylého betonu a udělali z něj květináče a ze starých roštů chodníček.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *