Nechte své bydlení dýchat: Poznejte výhody decentrálního větrání
Ačkoliv se usilovně snažíme o to, abychom z domácnosti vytvořili útulný domov a cítili se v ní maximálně pohodlně, zapomínáme na základní aspekt komfortního života – na pravidelnou výměnu vzduchu neboli na větrání.
Pokud vás pravidelně bolí hlava a jste unavení, i když máte spánku dostatek, pravděpodobně to znamená jediné. Podceňujete význam větrání. Anebo nevětráte optimálním způsobem. Přihlédněte k tomu, že denně vydýcháte kolem 15 kg vzduchu. Přepočteno na litry zhruba 12 tisíc. V průměrně velké místností by se proto mělo za hodinu vyměnit kolem 30 metrů krychlového vzduchu. Ale jak toho docílit, aby nedošlo k výrazným tepelným ztrátám? Odpovědí může být řízené větrání.
Co je řízení a decentrální větrání?
Řízené větrání neboli rekuperace či regenerace vzduchu není nic jiného, než pravidelná výměna vzduchu se zpětným ziskem tepla. V případě centrálního větracího systému jsou ovšem zapotřebí rozvody pro vstupy a výstupy. Instalace je finančně i technologicky náročnější a z praktického hlediska se pro rodinné domy příliš nehodí. Využívají se spíše ve větších bytových domech a v administrativních budovách.
Výhody decentrálního větrání jsou zjevné. Systém využívá běžné napájení a z hlediska stavebních úprav jsou nutné pouze stavební otvory v obvodovém zdivu. Proto lze větrací jednotky snadno nainstalovat i do staršího rodinného domu. V případě kvalitních systémů (např. zařízení německé značky inVENTer, které v ČR dodává A-Invent s.r.o.) může účinnost zpětného zisku tepla dosahovat i více než 90 %. A stejně jako u centrálních systémů se nabízí možnost použití různých druhů filtrů (pylový, prachový atd.).
Pokud vás technologie řízeného větrání pomocí decentrální větrací jednotky zaujala, přečtěte si o ní více na inventer.cz.