Koupací jezírko dotvoří styl vaší zahrady
Zahrada může být plná různých elementů a voda by tam neměla chybět. V současnosti není problém realizovat i ty nejsmělejší plány k dotvoření pěkné zahradní oázy i u vašeho domu a chalupy. Jezírko na koupání vypadá atraktivněji pro příznivce přírody. Můžete si ho osázet trvalkami, kapradinami a trávami. Není problém ho obložit pěknými kameny.
Koupací jezírko nebo bazén
Spousta lidí si vybere bazén ke koupání a nepřemýšlí nad možností mít jezírko. Oba druhy vodních ploch pro osvěžení a plavání se od sebe liší. Bazén umístíte na zahradu na vybranou volnou plochu a není třeba brát ohled na celkový ráz zahrady. Vybrat si můžete nadzemní nebo do země zasazené druhy a vodu většinou čistíte dostupnými chemickými čistidly a přípravky. Koupací jezírka byste mohli označit za biobazény. Jedná se o uměle stvořený biotop, kde hraje značnou roli úprava vody založena jenom na biologickém způsobu. Čištění probíhá pomocí zooplanktonu, vhodnými vodními rostlinami a bakteriemi.
Zahradní jezírko ke koupání se od sebe liší nároky na techniku, ekologii a spotřebu energie. Výhodou je, že velmi nenásilně zapadnou do stylu vaší zahrady, stačí si vybrat vhodné provedení. Během letního období sem můžete plavat a osvěžovat se a v zimě si klidně na jezírko vyjděte s bruslemi. U jezírka musíte počítat s prováděním zazimování jezírka. Přes zimu se musí dostatečně zabezpečit ryby a rostliny před umrznutím. Vodu však nevypouštíte.
K nevýhodám oproti klasickému bazénu patří vyšší nároky na údržbu a obsluhu, ale pořizovací náklady jsou takřka ve srovnatelné výši. Vaše zahrada může být centrem skvělého odpočinku, protože bez ohledu na roční dobu můžete v jezírku stále něco pozorovat. Není problém si koupací prostor nakombinovat s chovem ryb a pěstováním rostlin. V případě chování ryb musíte nechat nainstalovat vzduchování. Okraje jezírka si můžete vyzdobit podle chuti. Jestliže si rádi dopřejete noční koupání, plochu si osvětlete. Hloubka jezírka pro koupání se pohybuje nejčastěji v rozměru 1,8 až dva metry.