Jak zatočit s mechem
Pohádky z mechu a kapradí jsou roztomilé. Slovo „mech“ už jen pouhým vyslovením navozuje pocit sametové hebkosti. Ovšem pohled na mech, který si žije svým vlastním životem a aniž by nám to bylo příjemné, pokrývá dlažbu, ozdobné zdi, střešní krytinu a také dřevěný venkovní nábytek a vůbec všechny dřevěné součást našich „venkovních obýváků“. Tady už se nám vůbec nezdá sametově hebký, ostatně od lesního mechu se liší, ale vzbuzuje naši nelibost. Jak se tohoto nežádoucího vetřelce zbavit?
Mechu dělá dobře stín a vlhkost
Možná jste si všimli, že mech se vyskytuje zejména na stinných místech, kde se udržuje vlhkost. Takováto zákoutí jsou pro mech jako dělaná. Velice rychle poroste dlažbu i dřevěné obložení a vůbec nelez hovořit o nějaké estetické záležitosti. Ovšem zatímco v případě dlažby to „jen nevypadá pěkně“ dřevo mech přímo ohrožuje. Pokud jej neodstraníte, může začít tlít a napáchaná škoda bude nevratná. Bohužel podmínky, které mechu svědčí, lze jen velice těžko ovlivnit. Stinné místo ve slunné neproměníte a tam, kde se vyskytuje vlhkost, s tím také mnoho neuděláte. Nezbývá, než vyrazit do boje a vybrat si k tomu vhodné pomocníky. Zatímco k likvidaci mechu v trávnících lze využít modrou skalici, což je dobře známo starší generaci, která neměla tak pestrý sortiment přípravků k jeho likvidaci jako máme dnes, jejího použití se v případě dlažby, střešní krytiny a dřeva vyvarujte. Zanechává totiž po aplikaci nepěkné a nepřehlédnutelné stopy.
Jak zatočit s mechem pokrývajícím beton
Pakliže se jedná o místa, která neplní estetickou funkci a vznik skvrn, které po ošetření modrou skalicí vznikají, vám nevadí, použijte ji. Tento prastarý způsob je mnohokrát vyzkoušený, ověřený a bez diskuse účinný. Nejlepším řešením je samozřejmě prevence – v tomto případě aplikace samočisticího betonu. To přichází však v úvahu jen tehdy, když pokládáte beton nový. V takovém případě můžete sáhnout po samočisticím betonu s obsahem fotokatalyzátoru. Nic vám to neříká? Fotokatalýza představuje proces rozkladu látek působením vlivu světla a probíhá všude tam, kde je světlo a vhodná látka. Protože rychlost přirozené reakce není příliš vysoká, k urychlení procesu lze využít látky urychlující přirozený rozklad nečistot působením světla, tak zvaného fotokatalyzátoru. Běžně se používá například k výrobě betonové dlažby, střešních krytin apod., zkrátka na materiály, které se používají tam kde je přítomno UV záření. Stačí dotek slunečních paprsků a mech to má tak říkajíc spočítané. Jinak je dobrým řešení použití některého z přípravků ze sortimentu antimechů, jejichž nabídka na trhu je bohatá a nepěkného zeleného vetřelce vás zbaví.
Jak odstranit mech ze dřeva?
Na dřevo si mech troufá tehdy, když se oloupe, obrousí či ošoupe ochranná vrstva. Když zjistíte, že je dřevo mechem napadené, je důležité ho pečlivě mechanicky odstranit a to kompletně včetně tenké vrstvy dřeva. Poté povrch jemně osmirkujte a dopřejte mu důkladné ošetření. Očištěné dřevo napusťte fungicidním přípravkem (fungicid je pesticid, který hubí mech, houby aj.). Dalším krokem je nátěr dřeva, který má nejen estetickou úlohu, ale dokáže dřevo chránit.
Když mech trápí váš trávník
Pakliže vás trápí mech v trávníku, začněte s jeho likvidací prořezáním trávníku. Možná jste už slyšeli o tzv. vertikulaci. Ostrými nožovými hroty se protrhá plsť, která se utvořila na povrchu půdy a která brání přístupu vzduchu, vody a živin ke kořenům travního porostu. K tomuto úkonu jsou vhodné vertikulační hrábě, ale pohodlnější je samozřejmě použití vertikulátoru, který může být manuální nebo motorový. Každopádně ideální je prořezávat trávník v době, když je půda suchá. Narušenou část pak snadno odstraníte hráběmi. Důležitou prevencí je pravidelné provzdušňování trávníku.