Jak se vaří v parním hrnci

Už víc než rok jsem přešlapovala u regálu s parními hrnci a přemýšlela, jak jeden z nich dostat do své domácnosti, vždy však nakonec vyhrálo něco aktuálně důležitějšího. Ježíšek mi ale četl myšlenky, a tak už tuhle stavebnici doma mám a jsem z ní nadšená. Ano, už mám za sebou i premiéru a musím říct, že jsem nadšená. Ptáte se, proč je ale v poslední době okolo vaření v páře takové šílenství?

Vaření v páře

Vaření v páře patří mezi nejzdravější způsob úpravy potravin. Vařením v páře minimalizujete ztrátu živin i vitamínů a zamezíte zbytečnému navyšování kalorií. Takové vaření je proto vhodné nejen tam, kde se snažíte zhubnout, ale i tam, kde je šetřící dieta, žlučníková dieta, a také tam, kde zlobí vysoký cholesterol, cévní a kardiovaskulární onemocnění. Příprava jídla je zde vhodná dokonce i pro malá miminka (samozřejmě, jídlo pak musíte ještě rozmixovat). Hmmm, je to na vás moc zdravé, tudíž nedobré? Omyl! Možná v běžném hrnci byste měli bláto, břečku a nic moc dobrého, ale parní hrnec je speciálně vytvořený přístroj, který zabrání nejen ztrátě živin, ale i chuti a objemu. Díky tomu, že zde dochází k rychlému zvýšení teploty a spaření potravin, nedochází zde ke změně barvy, objemu, vlhkosti, ztrátě živin a zároveň tu dochází naopak k zintenzivnění skutečné chuti potravin.

Co v parném hrnci můžete vařit?

V parním hrnci můžete vařit vlastně všechno, ovoce, obilniny, luštěniny, zeleninu, různé druhy masa a zvládne dokonce i rybu. V PARNÍM HRNCI můžete vařit i vajíčka (a to nejen natvrdo). Na páře můžete uvařit i knedlíky anebo těstoviny. Rýže se v parním hrnci vaří ve speciální misce, do níž se kromě rýže přidává i určité množství vody (180 ml). Zeleninu obvykle v parném hrnci uvaříte během 15 – 20 minut.

Rýže v parním hrnci

Někdo říká, že rýži vaří v parním hrnci dokonce 60 minut, ale to je zcela zbytečné. Stačí, když si rýži předem důkladně propláchnete, a pak na 30 minut namočíte. Potom do misky na rýži přidáte vedle rýže i 180 ml vody. Nezapomeňte také i na sůl, máslo, kurkumu a třeba i pepř. Bílá klasická rýže se pak vaří klasicky 15 – 20 minut a rýže natural 30 minut.

Tip na článek:  Osvědčené tipy pro malé kuchyně
Rice Peas Ingredients Spoon  - sikandar_photographer06 / Pixabay
sikandar_photographer06 / Pixabay

Jak vařit v parním hrnci

Parní hrnec se skládá z několika částí. Do spodní nádoby se nalévá voda, a to určité množství podle délky vaření, druhu potraviny a množství. Na tuto nádobu se pokládá tzv. sběrná nádoba, tam se v průběhu vaření vysráží veškerá šťáva, takže pak máte vývar anebo základ na omáčku. Dále se kladou v jednotlivých vrstvách jednotlivé nádoby, přesně podle označení. V případě, že vaříte rýži, je zapotřebí použít speciální nádobku, to proto, aby dírkovanými otvory nádob, rýže nepřepadla dolů. Na jednotlivá patra můžete poklást jídlo podle chuti, ale pozor, jen na dno a v jedné vrstvě. Zeleninu i maso předem okořeňte, můžete použít i marinádu a podobně. Na nádobě mohou být různé programy. Řiďte se návodem, na parním hrnci je napsáno, jak dlouho se určitá potravina vaří. Úplně nahoru se dává taková potravina, která se vaří po nejkratší dobu. Obvykle tomu bývá tedy tak, že maso je úplně dole a zelenina naopak v té nejsvrchnější přihrádce.

Jaký parní hrnec si vybrat?

Pokud doma parní hrnec nemáte a zvažujete jeho koupi, myslete na to, že budete chtít v hrnci někdy vařit i větší množství jídla anebo třeba také celé kuře. Dívejte se proto na praktickou stránku parního hrnce. Je výhodné, když dna jednotlivých misek můžete odstranit, a tak zvětšit skutečný varný prostor. Jistě oceníte, když má daný parní hrnec venkovní nálevku na případné dolití vody, skvělé je i programování. V Česku již máme rozsáhlý výběr různých parních hrnců, takže si můžete vybrat přesně takový, jaký vám bude vyhovovat. V nabídce jsou tří patrové, ale také čtyř patrové, plastové i nerezové. Ty nejlevnější parní hrnce se prodávají již od 300 korun, lepší jednoduché hrnce se pohybují obvykle okolo 600 korun a ještě o něco lepší hrnce s možností programování se prodávají cca od jednoho tisíce korun. Při výběru byste neměli zapomenout na výběr spotřebiče A+++, který je nejúspornější.

Při vaření nezapomeňte, že se v parním hrnci vaří párou horkou až na 300 stupňů Celsia, a proto pozor na spálení! Jednotlivé nádoby snímejte postupně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *