Jak převést pojištěnou nemovitost v rodině, nebo i mimo ni?

Chystáte se někomu darovat nemovitost, nebo ji třeba převést na rodinného příslušníka? I v takovém případě na vás čeká řada povinností a úkonů spojených například s přepisem nemovitosti na katastru, ale zapomenout byste neměli ani na pojištění darované nemovitosti — i to má totiž svá specifika. Jak tedy správně převést nemovitost v rodině a jak ji pojistit, aby vše proběhlo hladce a bez komplikací?

Jak pojistit nemovitost při přepisu?

Pojištění nemovitosti — ať už se jedná o pojištění bytu či domu — bývá zpravidla vázáno na vlastníka nemovitosti. V rámci tuzemské legislativy ovšem není možné standardně a automaticky převést stávající pojistnou smlouvu na nového majitele (tj. změnit osobu pojistníka v rámci smlouvy), a to ani tehdy, pokud k převodu dochází v rámci rodiny a majetek přechází třeba na některého z blízkých rodinných příslušníků.

Ten, kdo nemovitost nově nabývá, by si tak měl být vědom skutečnosti, že danou nemovitost získává bez pojištění, respektive že bude pojištěna původním majitelem (není-li v původní pojistné smlouvě uvedeno jinak). Nepojištěná nemovitost nicméně představuje nemalé riziko, je proto zcela v zájmu nového vlastníka pojištění nemovitosti co nejdříve uzavřít. To platí zejména v případě, že nemovitost nebude po nějakou dobu obývána, neboť riziko krádeží či vandalismu se u nevyužívaných nemovitostí zvyšuje.

Tip na článek:  Barva pro rok 2023? Ve světě bydlení se trochu liší

Přepsat na katastru, vypovědět pojistku a sjednat novou

Při převodu, darování ale i prodeji nemovitosti je jedním z důležitých kroků přepis nemovitosti na katastru nemovitostí, tedy úřední změna majitele nemovitosti uvedeného v centrálním katastru. Myslete i na to, že v případě, kdy budoucí vlastník řeší hypoteční či jiný úvěr, je zpravidla podmínkou pro uvolnění čerpání uzavření pojistné smlouvy. Tu je tak nutné řešit dříve, než bude proveden zápis do katastru.

Smlouvu lze zpravidla vypovědět písemně či na kterékoli z poboček. Žádost o výpověď smlouvy je třeba pojišťovně doložit smlouvou o převodu nemovitosti (nebo například kupní smlouvou, pokud došlo k jejímu prodeji). Pokud k převodu dochází v průběhu pojistného období, pojišťovna vám v takovém případě obvykle zpětně vyplatí poměrnou část pojistného, které již bylo uhrazeno a nebylo spotřebováno.

Pojištění majetku – při převodu nemovitosti
Pojištění majetku – při převodu nemovitosti

Jeden myslel na “Jak převést pojištěnou nemovitost v rodině, nebo i mimo ni?

  • 14.7.2024 (13.45)
    Trvalý odkaz

    Pokaždé je to případ sám o sobě. Sama mám zkušenost s přepisem bytu z mamky na mě, a času, co jsem strávila dohledáváním formalit… vědět to teď, tak si najmu právníka a nechám ho to udělat za sebe.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *