Jak ochránit dřevo na zahradě
Už jste někdy slyšeli o tom, že dřevo je materiál, který neustále pracuje? Vlivem vlhkosti a dalších faktorů se může nepříjemně měnit, a to konkrétně rozpínat, také praskat a hnít. A to poslední je samozřejmě nejméně žádaný efekt, kterému nejeden majitel zahrady chce předcházet. Jelikož ze dřeva bývá zpravidla vyroben například zahradní nábytek nebo zahradní lehátko, je klíčové vědět a znát, jak takové dřevo jako materiál na zahradě ochránit nejen před škůdci, ale také nechtěnou hnilobou.
Pravidelně impregnujte dřevo
Stejně jako kůži, tak i dřevo je zapotřebí pravidelně impregnovat, aby si zachovalo svou stálou podobu a nepodlehlo vnějším faktorům, mezi které patří i zvýšená vlhkost. V současné době existují nejrůznější nátěrové hmoty, které dřevo hezky ochrání, případně se používá i takzvaná vakuotlaková impregnace dřeva, po níž už nějaké nátěry speciálním přípravky nejsou zapotřebí.
Ať už se rozhodnete pro tu či onu ochranu dřeva, nezapomínejte na pravidelnost. Ať už na vaší zahradě sídlí zahradní lavičky, ploty, lehátka nebo jiný typ nábytku či zařízení, každoročně se k impregnaci uchylte a radujte se z dlouhodobé životnosti zahradního řešení.
Zvolte vhodné dřevo
I když prakticky všechny druhy dřeva podléhají zkáze, kterou je v tomto případě například vlhkost, volba správného dřeva může minimalizovat možné škody. Pro exteriéry je nejvhodnější dřevo smrk nebo borovice, které obsahují vyšší množství pryskyřice čili jsou více trvanlivé a dobře se absorbují impregnační látky.
Borovicové dřevo se dnes využívá hlavně pro stavbu zahradních teras, ale také se používá pro stavbu venkovních garážových stání nebo pro výstavbu dřevníků.
Vedle zmiňovaných druhů nesmíme zapomenout ani na dub, který se (stejně jako smrk nebo borovice) pyšní z dlouhé životnosti. Většinou se dubové dřevo prezentuje jako velmi masivní čili vnějším vlivům a faktorům podléhají (v porovnání s jinými dřevinami) daleko později.