Investice do vlastního bytu nebo bydlení v nájmu. Co se vyplatí?
Obsah článku
Zvažujete pořídit si vlastní bydlení? Nebo hodláte zůstat i nadále v nájmu? Je výhodné si vzít hypotéku? Co obnáší vlastnit vlastní byt? Jaké má osobní vlastnictví výhody a nevýhody? Na tyto otázky není jednoznačná odpověď. Každý má jiné požadavky, a navíc se potřeby na bydlení v průběhu života mění.
Výhody a nevýhody bytu v osobním vlastnictví
Na první pohled má byt v osobním vlastnictví samé výhody. Budete v katastru nemovitostí zapsáni jako jeho vlastníci, a tudíž můžete s ním zacházet zcela svobodně, podle vašeho soukromého uvážení. Platíte jen do fondu oprav a jednou do roka daň z nemovitosti. Když vlastníte byt, máte prostě jistotu – že něco opravdu máte.
Můžete ho třeba i kdykoli pronajmout nebo rekonstruovat bez souhlasu kohokoli dalšího. Má to jeden drobný háček. Cesta k získání vlastního bytu bývá často trnitá, protože je většinou lemována půjčkami nebo hypotékami, které musíte po dlouhá léta splácet. Ano, pakliže nemáte několik milionů v hotovosti. Podívejte se na to ale z té lepší stránky. Když chcete bydlet, měsíčním platbám se stejně nevyhnete. Máte platit hypotéku nebo nájem? A ve finále je byt váš. Ano, zde můžete oponovat, že pronájem je flexibilnější, když vyděláváte více peněz, můžete si dovolit luxusnější byt, a také můžete operativně reagovat na přírůstky v rodině. Ano, to je všechno pravda. Pravdou je také, až se vaše děti osamostatní a odstěhují, tak už tak velký byt nebudete potřebovat. S nájemním bytem také můžete snadno měnit i lokalitu, například kvůli práci.
Finance se často přeceňují
Bydlet ve vlastním je touha většiny z nás, ale bývá zaplacena velkou nesvobodou, a ani z čistě finančního hlediska se nemusí tato volba vyplatit. V dnešní situaci, kdy pořízení vlastního bytu, a to zvláště v Praze a ve velkých městech, je finančně poměrně náročná záležitost, je trend, a to především u mladší generace, bydlet v nájemních bytech. Také v současnosti dosáhnout na hypotéku je složitější než dříve. Banky nyní zavedly nová, ještě přísnější pravidla, aby zabránily rizikovým hypotékám. Měsíční výdaj na splátku hypotéky by podle instrukcí ČNB neměl přesáhnout 45 procent čistého příjmu a dluh u banky nesmí překročit devítinásobek vašeho ročního příjmu. Tato nové opatření se dotknou více než desetiny žadatelů. Krutá realita, která má ale za cíl chránit samotné žadatele o hypotéku.
Finep otevírá cestu k vlastnímu bydlení v Praze
Situace pro získání bytu v osobním vlastnictví není však tak zoufalá jak se na první pohled zdá. Společnost Finep zahájila prodej bytů v Praze, které postavila v zajímavých lokalitách. Na Praze 9 jsou ihned k nastěhování byty v novostavbách, jež jsou součástí rezidenčního projektu Prosek Park. Naleznete zde jak malé byty 2+kk, rodinné 3+kk, ale i luxusní 4+kk s balkonem a garáží o rozloze přes 100 m².
V nabídce má společnost Finep i další atraktivní pražské lokality. Za zmínku jistě stojí Britská čtvrť či Kaskády Barrandov na Praze 5 nebo bydlení v zeleni na Praze 10 v lokalitě Malý háj – Štěrboholy.
Ať se rozhodnete pro bydlení v nájmu či v osobním vlastnictví doporučujeme, a to mluvíme z vlastních zkušeností, vše velmi důkladně zvážit a případně se i obrátit na zkušené poradce, kteří vám pomohou. V případě Finepu i s financováním vašeho bydlení.