Družstevní byty – výhody, nevýhody
Každý, kdo vstupuje na trh s nemovitostmi se svou touhou pořídit si „vlastní“ bydlení, se jistě zamýšlí nad tím, zda zvolit byt družstevní nebo v osobním vlastnictví. Mnoho, zejména mladých lidí, pak vůbec netuší, v čem spočívají zásadní rozdíly mezi těmito dvěma formami bydlení.
Výhody družstevního bytu
Jednoznačnou výhodou družstevního bytu je, že jeho „koupě“ respektive převod je mnohem jednodušší a méně časově i administrativně náročný. Byt zůstává majetkem družstva, které stačí o převodu členství pouze písemně informovat. Podmínky tohoto převodu jsou soukromou záležitostí mezi vámi a předchozím nájemníkem. Není třeba informovat katastr a čekat často i řadu měsíců, až převod proběhne. Družstevní byt také seženete výrazně levněji a neplatíte žádnou daň z převodu ani vlastnictví nemovitosti. Přestože členové družstva v pravém slova smyslu své byty nevlastní, mohou s nimi do jisté míry nakládat bez větších omezení. Členský podíl v družstvu lze prodat, darovat, dědí se.
Nevýhody bydlení v družstevním bytě
První nevýhoda družstevního bytu je zcela zřejmá – není tak úplně váš. Bude-li například bytové družstvo jako celek špatně hospodařit, bude to mít nepříjemné dopady i na nájemníky družstevních bytů. Problémy zřejmě také budete mít, pokud se rozhodnete „svůj“ družstevní byt pronajímat třetí osobě. K takovémuto kroku potřebujete v každém případě schválení družstva. Rovněž dědictví družstevního podílu má svá přísná pravidla, která nelze obejít.
Byty v osobním vlastnictví mají rovněž výrazně vyšší tržní hodnotu, což se sice může jevit jako nevýhoda při koupi, později to však naopak můžete ocenit. Nevýhodou největší pak je fakt, že koupi družstevního bytu nelze financovat pomocí hypotéky, neboť byt, jak již bylo řečeno, zůstává majetkem bytového družstva. Tato půjčka na bydlení tedy zůstává pro zájemce o družstevní byt nedostupná. V současné době však již banky na tyto případy pamatují a nabízejí několik jiných možností, jak na tento způsob bydlení dosáhnout.