Bydlení jako v pohádce

Dříve lidé trávili svůj volný čas hlavně na svých chatách a chalupách. Nebylo se čemu divit, protože možnosti cestování byly omezené a třeba do takové Jugoslávie se jezdívalo na devizový příslib. Po revoluci se možnost cestovat otevřela a kouzlo dlouho odpíraného plnilo auta, autobusy a letadla českými turisty, kteří toužili objevovat svět. Mnohé chaty a chalupy osaměly. Ale tak, jako dort se přejí, šťavnatého steaku, který vám leží na talíři každý den, máte zanedlouho plné zuby, nejiné to začalo být i s cestováním. Opomineme-li finanční stránku věci, řada lidí se poznávání cizích krajů nasytila a zjistila, že moře je všude skoro stejně slané. A zatoužila po klidu českého venkova. Někdo jen na dovolenou, jiný napořád.

Díky zrychlenému tempu života stále více lidí utíká od shonu města do přírody a kdo může, tak nejen na víkend nebo na dovolenou. Přibývá i těch, kteří opustí pohodlí městského bytu, aby zapustili své kořeny jinde. Tam, kde je les svěže zelený, louky rozlehlé a voňavé a kde život plyne ještě svým poklidným tempem, což ve městech a zvláště v metropoli dnes již téměř nemožným. Obliba venkova pro trvalé bydlení stoupá a novými obyvateli jsou jednak ti, kteří tam nějaký objekt vlastnili již během svého produktivního věku jako rekreační stavení a v souvislosti s odchodem do důchodu si mohou dopřát změnu bydliště, nebo lidé, jejichž charakter práce takové bydlení umožňuje.

Mountain Cottage Heather Pond  - trondmyhre4 / Pixabay
trondmyhre4 / Pixabay

Bydlení na venkově přináší nezbytné kouzlo

Ti, kteří se již před časem rozhodli pro trvalé bydlení na venkově, využívali zahradu především jako okrasnou plochu s tím, proč by se trápili pěstováním rajčat a bylinek, když všechno lze v hypermarketu jednoduše koupit. Dnes však myšlení nabírá jiný směr. Souvisí to tendencí k ekologickému způsobu života. Víc než kdy jindy začínáme přemýšlet nad složením stravy a není nám jedno, co jíme. A tak i kdysi zapřísáhlí odpůrci pěstování čehokoliv si rozmysleli pokácení ovocných stromů a navíc obhospodařují alespoň několik keříčků rajčat a paprik, po záhoncích se jim plazí okurky a cukety a zápraží zdobí masivní korýtka a květináče naplněná bylinkami. Jak ale odhadnout, čemu se bude právě na té vaší chaloupce dobře dařit?

  • V prvé řadě je zapotřebí přihlédnout k lokalitě. Jiný je drsnější sever, než vlahý a teplý jih.
  • Důležité je zohlednit kvalitu půdy. Zatímco kyprá s dobrým podložím se postará o chutné plody, v těžké a jílovité budou skomírat. Nad umístěním jednotlivých záhonů proto dobře přemýšlejte, aby vaše snaha nevyšla vniveč.
  • Při výběru dřevin je nejlepší vybrat takové, kterým se na daném místě dařilo již v minulosti. Týká se to jak ovocných, tak okrasných.
Tip na článek:  Dokonalý obývací nebo dětský pokoj přesně podle vašich přání. Jak na to?

A aby vaše zahrádka byla potěchou pro oko

Volte takové rostlinky, aby doba jejich květu na sebe navazovala a bylo stále nač se dívat. Sotva sleze sníh, bělají se něžné hlavičky sněženek a záhy i bledulí. Již na konci února se můžete těšit z krokusů, které začínají kvést již koncem února nebo začátkem března a jež oživí vaši zahradu veselými barvami.  Oblíbená prvosenka jarní, jinak také primule či petrklíč, se výborně hodí do prostoru kolem cestiček, ale svým pěkným barevným zpestřením je oživením kterékoliv části zahrady. Velkou část jara vás budou těšit žluté hlavičky narcisek a tulipány všech možných odstínů a velikostí. Pro přechod jara a léta jsou vhodné barevné macešky. Při dobré péči vydrží dlouho.

V létě pak se pěkně v mírně zastíněném prostředí zahrady vyjímají kvetoucí primule, které hýří výrazně purpurově červenou barvou, sněhově bílou či něžně růžovou, ale nádherné jsou také v oranžových a žlutých odstínech. K létu a k venkovským stavením patří již tradičně růže. Velmi pěkně vypadají popínavé zdobící třeba vchod či plůtek posezení, ostrůvky nízkých se pěkně vyjímají v zeleném trávníku. Venkovským stavením sluší také voňavé lilie, aromatická levandule a jejich oknům pak především starý dobrý muškát.

Bylinkám se bude dobře dařit jak na bylinkovém záhonku, tak třeba ve speciálních nádobách. Oblíbený je libeček, jemuž se pro jeho aroma přezdívá rostlina maggi a lze jím ochutit polévky i omáčky. Máta peprná je vhodná pro výtečný čaj, který oslazený medem chutná a zároveň léčí. Pažitka vytváří kompaktní zelené trsy a třeba v takové tvarohu je velmi lahodná. Petrželka také ozdobí záhonek i korýtko a v polévce nejen dobře vypadá, ale i chutná. A když ji rozsekáte, smísíte s česnekem a touto směsí potřete rybu na gril, vážně si pochutnáte. Bydlení na venkově v mnohém připomíná pohádku, ale je třeba vědět, že za touto pohádkou se skrývá hodně práce. V tomto případě však práce fyzické, při které si zahlcená hlava opravdu odpočine.

Hanok House Facade Exterior  - AKuptsova / Pixabay
AKuptsova / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *