Barvy v interiéru – víte, kam se která hodí?
Obsah článku
Barvy použité v interiéru mají mimo jiné i moc působit na naši psychiku, podívejme se proto teď spolu alespoň na některé z nich, jak na nás působí, co v nás vyvolávají a do kterých místností v bytě se právě díky tomu hodí.
Bílá
Dávno pryč jsou časy, kdy se všechny místnosti v bytě vymalovaly na bílo. Dnes většinou dáváme přednost interiérům barevně laděným a bílá barva bývá používána jen jako podklad, na kterém má vyniknout nějaký výraznější barevný prvek. Počítá se spolu s černou a šedou k tzv. neutrálním barvám. Přesto by neměla být opomíjena, protože působí čistým a jednoduchým dojmem a její použití v kontrastu s ostatními barvami dokáže prostor jakékoli místnosti výrazně prozářit. Jako univerzální barva se hodí do všech místností a všude bude dobře vypadat i působit.
Modrá
Oblíbená modrá je vhodnou barvou do koupelen, pracoven a ložnic, kde působí uklidňujícím dojmem a pomáhá nám relaxovat, uvolnit se a přemýšlet. Zatímco do ložnic se doporučují její světlejší tóny, které uklidňují, její živější odstíny podporují myšlení a hodí se do pracovny. Pro koupelnu jsou pak nejvhodnější odstíny hodně jasné, kombinované např. s barvou zelenou, protože tyrkysová nebo modrozelená pomohou našemu tělu i myšlení k regeneraci. Modrá je ovšem barvou ze studeného konce spektra, proto si při jejím využití musíme dát pozor, aby místnosti, kde bude použita, nepůsobily příliš chladným dojmem.
Žlutá
Na opačném, tedy teplém konci barevného spektra, najdeme třeba žlutou. Žlutá je barvou slunce, barvou života a navozuje v nás podvědomě pocity radosti a optimismu, vzbuzuje naději a důvěru. Přestože ale na menších plochách působí přívětivě a optimisticky, není vhodnou hlavní barvou do velkých místností, protože unavuje oči a může vytvářet pocity hněvu. Ideální je v případě malých tmavých vstupních prostor, které rozjasňuje, do kuchyní, jídelen a koupelen.