Nářadí, které ocení každý kutil a zahrádkář

Pokud se i ve vašem okolí vyskytuje domácí kutil nebo člověk, jehož koníčkem je zahrádkaření, určitě nemáte problém s tím, čím takového člověka obdarovat. Nedočkáte se tak pouhého poděkování a úsměvu ze slušnosti, ale opravdové radosti.

Co tak asi právě ten váš kutil či zahrádkář ocení? Existuje řada možností a mezi nejzákladnější užitečné nářadí a nástroje určitě patří sady nářadím, vibrační brusky, zahradnické nůžky, kvalitní sekyrky, drtiče větví, vytrhávače plevele a mnohé další. Takže: seznamte se, prosím, s některými z užitečných pomocníků.

Užitečné sady nářadí

Sady nářadí se vyrábí v mnoha variantách s rozličným počtem přípravků. Komplety mohou být univerzální, elektrikářské nebo třeba pro automechaniky. Často bývají umístěné v praktickém kufříku, takže odpadá věčná starost s jejich skladováním a následným hledáním. Zatímco v sadách základního nářadí můžete nalézt kladivo, kleště, stavitelné klíče, šroubováky obyčejné i křížové, univerzální držák bitů a bity samotné, nůž a často třeba i svítilnu, rozšířené sady toho nabízí mnohem víc a mají odlišný počet zásobníků. Tyto velké sady mohou mít i více než dvě stovky komponent a bývají umístěny ve velkých kufřících s nastavitelnou rukojetí pro pohodlnou manipulaci. Tady je třeba počítat s vyšší váhou kufříku, nezřídka se pohybující až kolem 15 kg. Kromě nářadí, jaké obsahují menší sady, bývají tyto velké sady vybaveny například také tesařským kladivem, pistolí na horký silikon, vodováhou, měřícím pásmem, elektrickou  zkoušečkou, ráčnou v několika provedeních, klouby na ráčny, ořechy atd.

Vibrační bruska

Dalším ceněným pomocníkem všech kutilů bývá vibrační bruska. Ačkoliv mnozí z nich improvizují a nasazují na vrtačku násadce s výměnnými brusnými papíry, těžko dosahují takového výsledku, jaký zajistí vibrační bruska. Ta pracuje na jiném principu, než vrtačka, takže byť výsledků dosahuje rovněž za pomoci brusných papírů, výsledek je zcela jiný. Vibrační bruska totiž pracuje kmitavým pohybem, který materiál obrušuje efektivněji. Běžná vibrační bruska mívá obdélníkový tvar, existuje však také bruska s tvarem trojúhelníkovým, který umožňuje dostat se do špatně přístupných míst. Tuto schopnost nemá excentrická bruska, která je bruskou kruhovou a brusným papírem nejen kmitá, ale zároveň s ním rotuje do kruhu. Její předností je však velmi jemný struktura ošetřeného povrchu.

Tip na článek:  Jak při pořádání zahradní oslavy předejít rozmarům počasí?

Štěpkovače a drtiče

Zahradní kutilové ocení zase štěpkovač nebo drtič. Odpadne jim s nimi spousta starostí spojených s likvidací větví. Zatímco štěpkovač řeže větve na malé kousky, drtič je drtí a zároveň rozmělňuje. Štěpkovač tak využijí ti, kteří plánují zpracovaný materiál použít k mulčování, případně spalování a také kompostování. Drtič je vhodný v případě, že nadrcená hmota má být pouze kompostována. Při pořizování štěpkovače či drtiče je vhodné se zaměřit na několik faktorů. Jedním z nich je výkon přístroje. Pokud víte, že nebude třeba zpracovávat větve o větším průměru než do tří centimetrů, pak postačují stroje s výkonem do 2,1 kW. Pro větve s průměrem až do 4,5 cm jsou vhodné stroje s vyšším výkonem.

Zahradnické nůžky

Velmi užitečným pomocníkem jsou zahradnické nůžky. Zvláštní kategorii tvoří nůžky teleskopické, umožňující i prostřih vyšších keřů a stromů.

Frézky

Šikovné jsou rovněž frézky. Ty si na rozdíl od sebeostřejších nožů  hravě poradí i se syrovými slabými větvičkami. Mechanismus frézek je osazen tzv. řeznými válci a sám si větvičky vtahuje. Jistou nevýhodou může být častější zanášení frézek. Zde je proto na místě důkladná péče.

Foukače listí

Mezi větší z pomocníků každého zahrádkáře patří také, lidově řečeno, vysavač na listí, jinak tzv. foukač listí. Na výběr jsou stroje elektrické a motorové, mezi oblíbené pak patří foukače zádové, umožňující snadnou manipulaci. Pro běžnou potřebu k údržbě standardní zahrady postačují foukače s průtokem vzduchu 800 m3/hod., pro zahrady větší pak jsou lepší výkonnější, s průtokem až 1500 m3/hod. U těchto strojů je však třeba počítat s vyšší hmotností. A zatímco v létě je možné je používat na hrnutí spadaného listí, čerstvě posečené trávy a sena nebo třeba nečistot na chodníku, v zimě jsou dobrým pomocníkem při odstraňování sněhu z cest, chodníků a dvorů.

Vytrhavače plevele

Pokud chcete zabodovat, pořiďte svému „zahrádkáři“ vytrhavač plevele. Ocení jej zejména ti, kteří vlastní větší zahradu. Vytrhavač se zapíchne do země v místě, kde roste plevel, jeho čelisti jej obklopí, za pomoci páčky se k rostlině přitisknou a ta se jednoduše vytáhne.

Nástrojů a nářadí existuje ještě celá řada, toto je jen několik z nich. Jsou však zaručeným tipem, jak potěšit každého kutila a zahrádkáře.

Pruning Shears Hedge Trimmer - schraubgut / Pixabay
schraubgut / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *