Znovunabytý lesk dlaždiček a spár
Vaše koupelna už něco pamatuje a je to na ní znát. Obkladačky postrádají svůj lesk, kdysi zářivě bílé spáry jsou zašedlé, občas se v nich někde zabydlela plíseň. Ačkoliv jinak koupelna působí útulným dojmem je patrné, že se jedná o vady na její kráse. Krčíte nad tím rameny, neboť samozřejmě o koupelnu pečujete a ve výsledku působí v porovnání s koupelnami z časopisů o bydlení jako ušmudlaná Popelka. Není nutné vybrat úspory, zajistit řemeslníka a utíkat vybírat nový obklad. Možná by stačilo obklady a spáry jen trochu zrenovovat. Jak na to?
Pokud i vás se týká problém s plísněmi, nejprve vyhlaste boj jim. Jako pomocníka si můžete vybrat buď profesionální přípravek, který je k dostání v drogeriích, nebo si jej můžete připravit sami. Pokud zvolíte druhou možnost, pak potřete místa s plísní roztokem jednoho dílku bělícího prostředku na prádlo a pěti dílků vody. Výsledek vás překvapí během krátké chvíle.
Jak na spáry mezi dlaždičkami
Spáry, kterých se netýkají problémy s plísní, avšak které jsou zašlé, je dobře možné oživit některým ze speciálních prostředků určených k bělení spár. Než však k tomuto kroku přistoupíte, je zapotřebí spáry vyčistit od mastnost a nečistot. Za pomoci čistícího prostředku s odmašťovací schopností spáry pořádně umyjte. Nikdy nepoužívejte abrazivní čistící prostředky. Ty by možná spáru vyčistily sice rychleji, avšak lehce by mohly poškodit glazuru obkladaček. K čistění spár použijte kartáček a pokud nevíte, jakou jeho velikost zvolit a také jakou tvrdost štětinek, použijte obyčejný zubní kartáček. Dobře se drží v ruce, lze na něj vyvinout dostatečný tlak bez velké námahy a jeho štětinky se dostanou do všech míst spáry. Zubní kartáček se tak stal již vyzkoušeným a osvědčeným pomocníkem.
Další možností je přespárování speciálním prostředkem, který je běžně k dostání v obchodech typu Hornbach, Baumax a podobných. Na očištěné spáry se tato hmota nanáší štětcem nebo houbičkou a po zaschnutí se dlaždičky vyčistí. Při čištění je třeba zvýšené opatrnosti, aby se nevymyla hmota i ze spár. Ačkoliv na obkladačkách je již zaschlá, ve spárách přeci jen nemusí být ještě dokonale stabilní.
Přespárování vydrolených obkladů
Pokud by spáry byly nejen zašlé, ale navíc také vydrolené, poškozené a celkově by volaly po zásadnější opravě, je na místě nové přespárování obkladu. V takovém případě je zapotřebí odstranit původní spárování a mezery mezi jednotlivými dlaždičkami dokonale vyčistit. Odstranění staré hmoty se provádí pomocí speciálního nástroje, který je přímo na tuto činnost určený. Nejste-li však řemeslníci, kteří by jej opakovaně používali, můžete si pomoci docela dobře běžným modelářským nožem. Při odstraňování výplně spár dbejte na to, abyste nepoškodili obkladačky. Hrozí totiž možnost olámání jejich hran, ale také škrábanců v glazuře, pokud byste s nožem „ujeli“.
Když tuto práci dokončíte, za pomoci vysavače a kartáče očistěte a odstraňte všechny uvolněné zbytky původní spárovací hmoty. Teprve potom naneste spárovací hmotu novou. Po jejím zaschnutí odstraňte z obkladaček zbytky spárovací hmoty, které na nich ulpěly. Dobře vám k tomuto účelu poslouží novinový papír, který i v době kdy je na výběr řada různých přípravků a udělátek, plní svou roli precizně.
Kromě spár je třeba ošetřit také obkladačky. I přes běžnou péči se na nich ráda usazuje mastnota a mýdlo. Osvědčeným přípravkem k odstranění mýdlových stop je ocet. Připravte si roztok v poměru jeden díl octa a čtyři díly vody a omyjte jím celou plochu. Potom ji opláchněte čistou vodou a vytřete do sucha. K odstranění mastnoty je vhodný roztok boraxu či čpavku s horkou vodou. Po ošetření nezapomeňte obkladačky opláchnout čistou vodou a do sucha je vyleštit. Tato péče dodá obkladačkám a spárám ve vaší koupelně znovu ztracený lesk a krásu.
Nemusíte hned podnikat radikální kroky k tomu, aby vaše koupelna získala zářivý lesk. Navrátit jí ten její původní chce jen trochu času a práce.