Samozavlažovací truhlíky 1
Zaléváte květiny každý den? Chyba! Vždyť hravě přežijí i to, když si vyrazíte na víkend pryč. Chcete-li mít ale jistotu, že Vám žádná kytička neuhyne, investujte chytře do samozavlažovacích truhlíků. S jejich používáním navíc automaticky zabráníte přelévání a tedy i zahnívání kořenů. Kdo by to nebral? Těšit se můžete na dvojici článků plných rad, tipů a triků při pěstování rostlin v samozavlažovacích příbytcích.
Věřte nebo ne, označit jakýkoli květináč jako samozavlažovací, je poněkud nadsázka. Proč? Vždyť musíte vodu dolévat Vy sami. Neudělá to za Vás žádný chytrý robot, ani jiný človíček. To byste museli investovat do celého, živého zahradníka. Ale i přes to jsou samozavlažovací truhlíky hotovou spásou pro všechny, kteří chtějí udržet letničky v kondici po celý rok. Velice důležité u takovýchto truhlíků je, aby fungoval systém odvodňování a taktéž poměr vody a zeminy. Jelikož někteří výrobci záměrně zvětšují část na vodu na úkor části pro zeminu, dejte si pozor, na správné vyvážení. Příliš vody neuvítá žádná balkonová rostlinka, ani pokojová zeleň nebude zrovna dvakrát nadšená. A jaký že je ideální poměr zeminy a vody? Jedna třetina vody a zbylé dvě třetiny zeminy, substrátu.
Pozor dejte i na situování truhlíku doma. Je sice pěkné jej mít postavený na vyvýšeném místě, ale voda a samotný truhlík se zeminou něco váží, mohli byste přijít k úrazu, až si samozavlažovací truhlík shodíte na hlavu. Jen si to představte, samozavlažovací truhlík má zhruba dvojnásobnou hmotnost oproti běžnému truhlíku, to už lze poznat. Hmotnosti celého komplexu tedy uzpůsobte ukotvení, sílu háků a závěsů. A kolik stojí taková legrace? To Vám prozradíme hned na začátku pokračování tohoto miniseriálu o samozavlažovacích truhlících, ať se máte nač těšit.