Anhydritové podlahy – osobní zkušenosti s realizací

S manželkou chceme postavit nový dům. Tedy chceme, spíš si jej po vzoru dnešní doby necháme postavit stavební firmou. Přeci jen doba, kdy si všichni stavěli domy samy pominula a raději to svěřím odborníkům z oboru.

Jenže odbornici se ve svém oboru pohybují každodenně a já jsem laik, takže sem tam na mně hovoří neznámou věcí. Minule jsme u jedné firmy hovořili o podlahách. Nabízeli nám hit posledních let anhydritové podlahy. Samozřejmě jsem nevěděl o co jde, proto jsem se na anhydritové podlahy zeptal, ale majitel stavební firmy měl na spěch, tak mě odbyl se slovy, že jde o litou podlahu. Nedalo mi to a po příjezdu domů jsem si o anhydritové podlaze zjistil víc.

Přeci jen stavba domu není levná záležitost a my neplánujeme stavět za dva roky znovu, takže s manželkou chceme kvalitní podlahy. Informace o anhydritových podlahách jsem našel na vícero místech, ale nejvíc mi pomohl článek: Anhydritové podlahy a lité podlahy. Zdrojů z kterých jsem čerpal bylo víc, tak jsem to informace shrnul a sepsal do tohoto článku.

Co je to anhydritová podlaha?

Možná znáte betonové podlahy (cementové) podlahy z minulosti. Udělalo se nějaké bednění a do něho se vylil hodně tekutý beton a ten zaschnul a podlaha, nebo spíš základ podlahy byl hotov. Tak tak se dělá i anhydritová podlaha. Jenže anhydritová podlaha není jen beton, je to kvalitnější směs, která se lépe rozlévá, má lepší vlastnosti než klasické betonové podlahy a to nejen v pevnosti, ale v dnes všude používaném podlahovém vytápěním. Víc se dovíte ve výhodách, které anhydritové podlahy přinášejí.

Pool Window Chairs Sofa Sunlight
Muntzir_Mehdi / Pixabay

Malá poznámka na konec, ať někde nevypadáte hloupě, tak jak já vypadal před svou manželkou, kdy jsem si tvrdil, že jde o finální podobu podlahy. Anhydritová podlaha, není finálním povrchem podlahy, na tuto litou podlahu se musí ještě položit koberec, dlažba, linoleum, ale pozor pro podlahové topení se hodí jen určité povrchy, ale to si určitě zjistíte. Nebo se zeptejte odborníků, kteří rádi poradí, nebo vám s pokládkou podlahy pomohou.

Tip na článek:  Vybíráte novou podlahu? Známe výhody a nevýhody jednotlivých variant!

Výhody anhydritové podlahy

Skvěle rovný povrch podlahy, který se u anhydritové podlahy dosáhne díky tomu, že se rozlije, tzn. materiál se rozlije a jeho hladina je díky tomu rovná. Samozřejmě bude mít v různých místnostech různé výšky, podle plánované následné pokládce podlahové krytiny.

Anhydritová podlaha je skvělým řešením pro podlahové topení, proti klasické betonové podlaze má mnohem lepší vodivost tepla. Ať už je to dokonalejším oblití trubek s topením, tak menší setrvačností. Což může někomu přijít jako nevýhoda, ale podlaha se rychleji nahřeje a teplota reguluje, protože na zvýšenou či sníženou teplotu, čidlo reaguje rychleji, díky menší setrvačnosti

Při realizaci podlahy jde o čistou práci. Zkrátka anhydritová podlaha se vylije a počká se až zaschne. Většinou je připravena přivezena firmou. Takže se nikde nepráší. Podlaha se může vylít i do míst, kde už je sádrokarton, ten totiž nepoškodí. Podlaha se může provádět bez dilatačních spár, ale to vám vysvětlí odborník

Podlaha má samonivelační efekt, který jsem zmínil již v tom, že jde o dokonale rovnou podlahu, nebo že dobře obtočí podlahové topení, ale další výhoda je že zateče i do nerovností stěn. Anhydritová podlaha je rychle hotová a za další den se může po ní chodit.

Kitchen Interior Home Design
Anhydritové podlahy – osobní zkušenosti s realizací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *