Nefunkční střecha – proč se pustit do její rekonstrukce?

Nefunkční střecha – proč se pustit do její rekonstrukce?
Nefunkční střecha – proč se pustit do její rekonstrukce?

Střecha je důležitou součástí každého domu, proto také musí být funkční. Po nějakém čase se dost často u střech objevují problémy – například do ní zatéká, profukuje skrze ní, uniká teplot atd. V těchto případech nastává čas na investici.

Důvody, proč rekonstruovat

Důvodů, proč se pustit do rekonstrukce střechy, je nespočet. Některé jsme nastínili již v úvodu článku. Nejčastějším důvodem opravy střech bývá právě zatékání do střechy, neboť to ovlivňuje její funkčnost. Pokud vám zatéká do střechy, je její rekonstrukce opravdu nezbytná.

Dalším důvodem je celkově špatná skladba. Při takovéto rekonstrukci se řeší i dodatečná izolace, neboť starší střechy často nebývají zateplené. Mezi důvody se řadí také:

  • estetika – střecha funguje, jak má, jen majitelé bývají nespokojeni s tvarem či barvou,
  • vybudování podkroví nebo střešních oken,
  • rozšíření domu,
  • a mnoho dalších.

Degradace střešní krytiny

Výměna střechy je nutná i v případě, že došlo k degradaci kvůli slunci a UV záření. Degradace se projevuje nejčastěji u plastových a asfaltových střech. Kromě slunečního záření má na střešní krytinu rovněž vliv i působení sněhu, mrazu nebo větru. Pod sněhem a ledem pak mají tendenci zase tvrdé materiály praskat. Nejčastěji to bývá keramika nebo beton. Vítr má zase vliv na plechové krytiny.

Nechte si ji zkontrolovat

Než se člověk pustí do rekonstrukce, je nutné ji nejdříve zkontrolovat. Díky tomu lze zjistit, v čem tkví problém a jak velký je rozsah poškození. Někdy není příliš složité zjistit, v jakých místech do domu zatéká. Pokud je ale střecha poskládaná z více vrstev, může být problém tato místa odhalit.

Tip na článek:  Komfort vestavěných skříní

Nemáte-li tušení, kde může být problém, doporučujeme k tomu pozvat odborníka, který má s posouzením střechy zkušenosti. Navíc má k dispozici různé průzkumné sondy, takže se příčiny lépe odhalují.

Co vyžadovat od nové střechy?

  • Musí být odolná proti působení vnějších vlivů.
  • Musí dobře izolovat, nepropouštět vodu a zajistit tepelnou pohodu uvnitř domu.

Jaké jsou typy střech?

Máte možnost vybrat si střechu? Nabídka je opravdu rozsáhlá. A jelikož se střecha nevybírá každý den, poraďte se s odborníkem, který vám doporučí nejlepší typ pro váš dům. Typy střech se rozlišují na 2 základní typy:

  • ploché střechy – používaly se dříve, nejčastěji jsou tedy vidět u starších domů, ale jsou využívány i dnes (zejména z důvodu, že není u nich zapotřebí investovat ještě do krovu), ploché střechy jsou navíc méně finančně náročné a disponují menší plochou, kterou je zapotřebí izolovat,
  • šikmé střechy – jsou nejběžnějším řešením zastřešení a nabízejí více tvarových variant, nejznámější, nejpoužívanější a nejjednodušší je sedlová střecha, dalšími typy šikmých střech jsou střechy pultové, valbové, stanové nebo mansardové.

Po výběru následuje rekonstrukce

Když už máte vybraný typ střechy, je načase pustit se do samotné rekonstrukce. K tomu budete potřebovat firmu, která se zaměřuje na opravy, rekonstrukce a zateplení střech. Firma vám střechu prohlédne, zhodnotí její poškození a navrhne nejlepší možné řešení, zda postačí její oprava nebo bude zapotřebí kompletní náhrada.

Na co si dát pozor?

Rekonstrukce, oprava či výměna střechy nepatří k nejlevnějším řešením. Bohužel většina majitelů chce v tomto směru co nejvíce ušetřit, a tak často vybírají materiál pouze na základě ceny, nikoliv na základě kvality. Je třeba si uvědomit, že střechu nepořizujeme každý den, ale že bude sloužit desítky let. Proto se při výběru zaměřte především na samotnou kvalitu materiálů, vybírejte ze značkových a již prověřených. To se totiž odrazí jak na životnosti, tak i odolnosti střechy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *