Bydlení pro psího přítele v zimě

DSC00492_Pejsek a zimaSoučástí řady rodin je i její chlupatý člen a mazlíček – pes.  Mnozí z nich sdílí domov spolu se svými páníčky a bez ohledu na roční období mají zajištěno každodenní teplo a pohodlí. Jsou ale také psi hlídací a rasy, pro které stálý pobyt v lidském obydlí vhodný není. Jak řešit zázemí těchto zvířat? I ona potřebují bezpečné, pohodlné a suché místo, kam v zimě nefouká ani neprší a které navíc v létě poskytuje dostatečnou ochranu proti přehřátí.

Ne pro každého psa je vhodný pelíšek v interiéru bytu
Řada lidí, kteří vlastní psa žijícího na dvoře či zahradě jako by ani netušila, že kotec bez zatepleného místa pro zvíře, rozhodně není vhodný. Je třeba si uvědomit, že nebudete-li ho chránit před vlhkem a zimou, dříve nebo později se u něho mohou projevit některé choroby, například onemocnění ledvin či pohybového aparátu, které mu znepříjemní život. Přitom zabránit jejich vzniku je velice snadné. Řešením jsou dostatečně prostorné kotce, zohledňující velikost plemene, jejichž součástí jsou zateplené boudy. Představují zázemí a pohodlné přístřeší, kam se pes v případě potřeby může schovat. Existují i plemena, například aljašský malamut či třeba středoasijský pastevecký pes a další, která jsou předurčena pro pobyt v mrazivých podmínkách. Ta sice nepotřebují mít v kotci zateplenou boudu, ale závětří a případně i pohodlnou podložku rozhodně ocení. Jednou z podmínek jejich spokojeného je i místo, kde se v případě nepříznivého počasí mohou ukrýt.

Na prvním místě funkčnost
Hlavní vlastností psí boudy v kotci by měla být zejména její funkčnost. Důležitým faktorem je proto volba materiálu. K dostání jsou různé boudy, ale rozhodně ne všechny jsou skutečně pro pobyt psa venku vhodné. Ukázkou nesprávně zvoleného materiálu je například plech, který neizoluje a neposkytuje zvířeti ochranu proti zimě. Navíc v létě nejen, že nechrání psa proti přehřátí, ale naopak se mění ve žhavou troubu. Osvědčeným a velice vhodným materiálem je dřevo. Pro vnitřní plášť se osvědčují dnes hojně rozšířené OSB desky lisované z velkoplošných třísek. Vnější plášť může být například z oblíbených a na pohled velice pěkných palubek. Pro zateplení je ideální použít stejně, jako pro zateplení domu, polystyrenové desky, které vynikají výbornými izolačními vlastnostmi a nevlhnou. Psí bouda však nemusí být pouze funkční, ale může splňovat i náročné estetické hledisko. Na stříšce boudy tak vypadá velmi pěkně například šindel, který je navíc nenáročný na údržbu.

Tip na článek:  Venkovní vířivka v zimě zahřeje, v létě osvěží

Nezapomeňte, že vaše štěně roste
Dalším důležitým bodem je rozměr psí boudy s ohledem na velikost psa. Pokud kupujete hotový výrobek, nezapomeňte vzít v potaz nejen vnější rozměry udávané výrobcem, ale především rozměry vnitřní. Správně zateplené psí boudy určené k celoročnímu pobytu psa venku mají totiž uvnitř tepelnou izolaci, díky které rozdíl mezi udávanými vnějšími a vnitřními rozměry může představovat třeba i deset centimetrů a obydlí může být nakonec vašemu miláčkovi těsné. Stejně, jako ve správně velkém kotci musí mít pes možnost dostatečného pohybu, v boudě musí mít možnost si bez problémů sednout, otočit se, pohodlně si lehnout i převalit. Zároveň ale psí bouda nesmí být moc velká, aby ji pes dokázal dostatečně zahřát svým tělesným teplem a dechem. Na místě je jedna rada: pokud pořizujete psí boudu pro svého pejska ve štěněcím věku, nezapomeňte mít na zřeteli jeho předpokládanou velikost v dospělosti.

Deka na zem i do vchodu? Ano.
Správná psí bouda má mít kromě zateplení ještě předsíňku, která brání vnikání chladného vzduchu a vlhkosti. Aby měl pejsek pohodlí a teplo zespodu, lze na vystlání použít slámu či seno, ale ne každému to vyhovuje. I pes, stejně jako člověk, může mít alergii. Vhodné jsou tak různé textilie nebo filcové podložky. U těch je však třeba počítat s nutností častého praní a čištění.

Ve zvláště mrazivých dnech je vhodné vchod opatřit navíc ještě dekou. Naučit psa nebát se vejít do svého obydlí lze velice snadno a můžete k tomu použít například jeho oblíbené pamlsky, které jej tam spolehlivě nalákají. Jakmile zjistí, že mu nic zlého nehrozí a namísto toho  aby jej venku zábly packy je mu tam příjemně bude sám úkryt vyhledávat.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *