Krása a kouzlo zelených střech

Zelená střecha_upU nás nejsme na představu “zelených střech” ještě tak úplně zvyklí, ale v řadě jiných zemí, zvláště v západní a severní Evropě mají prastarou tradici.

Proč nejsou “zelené střechy” u nás stále ještě příliš rozšířené? Důvodů je celá řada. Hlavní je nedůvěra a konzervativní přístup stavebníků, ale také vidina navýšení nákladů na stavbu. A často padá otázka: co tak pozitivního “zelená střecha” přinese? Především ve městech “zelené střechy” dokážou vylepšit mikroklima. Velká a vegetací pokrytá plocha totiž funguje na principu houby – zadržuje vodu. Z dešťové vody to je celých 70 – 90%. Zbytek vody navíc účinně přefiltruje. Zadržená voda se postupně vypařuje a zvlhčuje vzduch. Zelený koberec také účinně zachytává prach, produkuje kyslík, umožňuje život řadě rostlin a v neposlední řadě je prostě a jednoduše pěkný.

Vzhledem k tomu, že vrstva substrátu a rostlin má také dobré izolační schopnosti, vykazuje “zelená střecha” teplotní výkyvy od mínus pěti stupňů do plus pětadvaceti. Běžná střecha však vykazuje tyto výkyvy v rozmezí od mínus dvaceti stupňů celsia až do plus osmdesáti! Není jistě žádným překvapením, že menší rozdíly teplot mají velmi pozitivní vliv jak na příjemné klima místností pod střechou, tak že střešní vrstva má samozřejmě delší životnost a to dokonce až třikrát! Pokud uvažujete o “zelené střeše”, je třeba si nejprve položit pár otázek. Například o jaký druh střechy a jakou konstrukci se jedná a také jaké je její reálné zatížení.

Tip na článek:  Tipy, jak zútulnit byt

Způsobů, jak zazelenit střechu, existuje celá řada. Dělí se na extenzivní, představující úpravu založenou na tenké vrstvě substrátu a osazené rostlinami nízkého vzrůstu, o kterou není třeba se nikterak přemrštěně starat a intenzivní, kde je vrstva substrátu vyšší a kromě nízkých rostlin je osazena také třeba keři či menšími stromky. Součástí může být rovněž rekreační zóna, čili trávník, zahradní nábytek atd. Intenzivní úprava vyžaduje péči srovnatelnou s péčí o běžnou zahradu.

Při budování “zelené střechy” není na místě šetřit. V důsledku by toto prvotní šetření mohlo přinést až neúměrné náklady. Jedinou správnou volbou jsou zde skutečně kvalitní materiály a rovněž tak kvalitní provedení. Pozornost je zvláště důležité věnovat těsnosti fólie, neboť pozdější opravy jsou velmi složité a finančně nákladné. Fólie musí těsnit a její provedení musí být opravdu precizní. Je proto lepší svěřit tuto práci odborníkům, kteří mají se „zelenými střechami“ již bohaté zkušenosti. Každá chyba bývá drahá a v případě „zelených střech“ to platí doslova a do písmene.

„Zelené střechy“ se také využívají u tzv. „domů pod zemí“, ovšem to je zase další kapitola…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *