Vana nebo sprcha?
Pokud stavíte dům nebo uvažujete o rekonstrukci koupelny ve stávajícím bytě, možná i vy si kladete otázku, zda bude lepší si pořídit vanu nebo sprchový kout. Pakliže nejste limitováni prostorem, který odpoví za vás, zřejmě hledáte odpověď ve formě pro a proti oběma variantám. Abyste dostali tu správnou odpověď právě pro vás, je důležité se na problematiku podívat z více úhlů.
Prvním bude otázka ekonomická. Může se zdát, že při sprchování se spotřebuje méně vody a vyšlo by z tohoto souboje proto jako vítěz. Je sice pravda, že zatímco pro koupel ve vaně můžete spotřebovat sto litrů vody, při sprchování je možné jí spotřebovat až o polovinu méně. Nemusí to však platit vždycky. Ne vždy je sprchování jen očistou těla a tak pokud necháte vodu puštěnou delší dobu, můžete dokonce přesáhnout i sto litrů potřebných pro koupel ve vaně. Avšak i v případě, že jen chcete důkladně spláchnout pot po celodenní práci se může váš vodoměr točit jako splašený. Poměrně velkou úsporu můžete dosáhnout volbou správné sprchové hlavice s regulátorem, díky němuž si můžete nastavit průtok například osm litrů na minutu, nebo třeba také litrů dvanáct. Pokud vaše sprchová hlavice regulátor nemá, počítejte s tím, že za minutu jí proteče něco mezi sedmnácti až dvaceti litry vody.
Sprchový kout je obecně vhodnou variantou pro všechny věkové kategorie. Její výhody pak oceňují zvláště starší lidé, jimž s přibývajícími léty činí vstup do vany i zvednutí se a vystoupení z ní problémy. Vaničky sprchových koutů bývají hluboké jen 15 až 20 centimetrů, můžete si však dopřát i vaničku hlubší, nebo naopak si pořídit sprchový kout bez vaničky, jehož dno je v úrovni podlahy, odtok vody zajišťuje jeho sklon a interiér koutu od ostatního prostoru oddělují jen zavírací přiléhající těsné dveře. Sprchový kout může být zcela jednoduchý, ale na trhu jsou také takové, jejichž součástí jsou masážní trysky, pohodlné sedátko a třeba i rádio. Je samozřejmé, že v masážním sprchovém koutu strávíte více času, než průměrné tři minuty nutné k dostatečné očistě těla a spotřeba vody se tak od množství potřebného pro koupel ve vaně lišit nebude. A nebo ano – ovšem směrem nahoru.
Ten kdo neodolá vaně, má dnes na výběr jak z množství velikostí, tak také z nejrůznějších provedení. Taková rohová vana s odkládací plochou, na které se tak dobře vyjímá láhev šampaňského s mističkou jahod je vyloženým lákadlem. Spotřeba vody ve vaně je vyšší, než spotřeba vody ve sprchovém koutu pokud se jedná o očistnou kůru, ale je pravda, že pocit relaxace v teplé vodě plné bohaté pěny je nenahraditelný. A pokud má vana navíc masážní trysky, které dopřejí uvolnění svalům ztuhlým během náročného pracovního dne, pak se koupel mění v pohádku. Pakliže zvolíte masážní vanu, můžete si dopřávat jak obyčejnou, tak perličkovou lázeň. Běžné masážní vany mívají šest až osm trysek v bocích, mohou však být dovybaveny také zádovými tryskami.
Vana s pomocí vanových sedátek umožňuje koupání seniorů, kteří mají potíže s pohybovým aparátem. Takováto lázeň může vyžadovat asistenci další osoby, nebo je vhodné instalovat v dosahu vany pomocný úchyt, který umožní snazší vylézání z vany. Šikovné jsou nejen v tomto případě také protiskluzové podložky, které mohou být ozdobeny nejrůznějšími motivy. Ať běžná vana nebo masážní, obě umožní příjemné chvíle v teplé lázni dospělým a navíc také radostné chvíle cachtání vašim dětem. Pokud se tedy rozhodujete, jestli vanu nebo sprchový kout, musíte si ozřejmit pořadí svých priorit. Ideální je, máte-li dostatek prostoru, mít obojí. Sprchu pro všední dny, kdy není času nazbyt a pár minutek na omytí celého těla vám stačí, vanu pro chvíle relaxace, uvolnění a celkového zahřátí organismu.
Nebudu zcela objektivní, protože máme tak malou koupelnu, že by se tam vana jen horkotěžko vešla. Ale i kdybysme ji měli obrovskou, stejně bych zvolil sprchový kout a k němu někajou sprchovou vaničku. Je pravda, že si občas rád ve vaně poležím a zarelaxuju, ale to je párkrát do roka. Za mě je sprcha jasný vítěz! Lukáš